• Wyjazdy edukacyjne

• SPRAWOZDANIE  Z WYJAZDU EDUKACYJNEGO DO WARSZAWY

PAŹDZIERNIK 2016

W dniach 6 – 7 października 2016 roku beneficjenci projektu " Rozwój kompetencji kluczowych i społecznych drogą do sukcesu" dofinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Osi Priorytetowej 8. Rozwój edukacji i aktywne społeczeństwo dla Poddziałania 8.3.2 Wsparcie kształcenia podstawowego w zakresie kompetencji kluczowych, wzięli udział w wyjeździe edukacyjnym do Warszawy.

Celem wyjazdu było podniesienie wiedzy matematycznej i przyrodniczej oraz praktyczna weryfikacja wiedzy nabytej na lekcjach. Wzbogacenie wiadomości w zakresie przyrody, rozwijanie umiejętności prowadzenia obserwacji i interpretacji zjawisk przyrodniczych, stymulowanie aktywności poznawczej (rozbudzenie i rozwój zainteresowań historią i przyrodą), ukazywanie zależności zjawisk i stanu środowiska od działalności człowieka (aspekt ekologiczny), rozwijanie umiejętności pozyskiwania wiedzy z różnych źródeł, rozwijanie wyobraźni i twórczej ekspresji oraz poszerzanie zainteresowań.

Pierwszego dnia uczniowie byli w Centrum Nauki Kopernik, gdzie w Parku Odkrywców mieli możliwość poznania w praktyce wiele teorii z zakresu różnych dziedzin nauki np. matematyki, fizyki, chemii czy przyrody. W Centrum Nauki Kopernik obejrzeli wystaw stałe, laboratoria, a także Teatr Wysokich Napięć oraz Teatr Robotyczny.
          Uczniowie byli również w Planetarium, gdzie mogli obejrzeć „Niebo Kopernika" oraz „Czas i Przestrzeń”. Na sferycznym ekranie uczniowie obejrzeli wyjątkowe filmy 2D i 3D. Podczas pokazów na żywo mogli przyjrzeć się gwiazdom, które świecą na niebie. Odbyli  fascynującą podróż w czasie i przestrzeni, gdzie byli świadkami narodzin gwiazd i powstania Wszechświata. W czasie tej podróży zobaczyli kometę Halleya oraz polecieli na Księżyc w towarzystwie astronautów, którzy pierwsi postawili stopę na Srebrnym Globie.

Następnie uczniowie zwiedzili Łazienki Królewskie – zespół pałacowo-ogrodowy w Warszawie założony w XVIII wieku przez Stanisława Augusta Poniatowskiego.
          Oprócz budynków np. Pałacu Myśliwieckich i Pałacu na Wyspie, pawilonów oraz wolnostojących rzeźb w Łazienkach Królewskich zobaczyli ogrody: Królewski, Romantyczny, Modernistyczny oraz Starą Oranżerię. Widzieli również pomnik wielkiego polskiego kompozytora Fryderyka Chopina.

Drugiego dnia uczniowie zwiedzili Zamek Królewski w Warszawie, Starówkę z pomnikiem syrenki oraz charakterystyczną Kolumną króla Zygmunta III Wazy. Następnie uczniowie mieli możliwość zwiedzenia Kościoła św. Anny oraz zobaczyli pomnik Małego Powstańca i Pałac Prezydencki. Uczestnicy wyjazdu zobaczyli również zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Później jechali warszawskim metrem oraz podziwiali panoramę stolicy z tarasu widokowego w Pałacu Kultury i Nauki.

Wyjazd edukacyjny poszerzył wiedzę uczniów z zakresu nauk matematyczno – przyrodniczych. Umożliwił rozwijanie umiejętności prowadzenia obserwacji i interpretacji zjawisk przyrodniczych  i procesów historycznych. Uczniowie poznali historię swojego kraju oraz rozbudzili w sobie zainteresowania przyrodnicze i matematyczne. Niewątpliwie wyjazd edukacyjny przyczynił się też do rozwoju u beneficjentów projektu kompetencji kluczowych i społecznych.

Wszystkie zdjęcia z wyjazdu do Warszawy zostały umieszczone w zakłądce ALBUM FOTOGRAFICZNY